piątek, 13 grudnia 2013

Targ czarownic w La Paz

          Chcielibyście kupić lamę? Martwą lamę? Mumię martwej lamy? Mumię martwego płodu lamy? Por favor! - wszystkie te okazy znajdziecie na Targu Czarownic, w samym centrum stolicy Boliwii.

           Gdzieś głęboko w Nas świtało, że w Boliwii jest takie miejsce. Pamiętaliśmy to chyba z jakiegoś pokazu slajdów albo z magazynu "Traveler"... Nie spodziewaliśmy się jednak, że ten targ znajduje się w tak ścisłym turystycznym centrum miasta. Pierwsze wiszące lamy, można zobaczyć już na rogu popularnej ulicy Sagarnaga. Rozpościera się tam szereg kilkudziesięciu sklepików i straganów ze wszystkim co boliwijska wiedźma powinna przechowywać w swoim warsztacie. Można tutaj dostać, oczywiście poza płodami lam, różne muszle, suszone rozgwiazdy, liście koki, herbaty z koki oraz wszystkie inne przeróżne przetwory - z koki oczywiście. Pod stołami leżą sterty ziół, a na półkach zalegają tysiące przeróżnych eliksirów, głównie na bóle mięśni i kości oraz na miłość. Te na miłość kuszą zdjęciami skąpo ubranych modelek. Można w każdym ze sklepów dostać woskowe figurki par w miłosnych objęciach, sceny z kamasutry oraz męskie narządy (również odlane z wosku). Nie brakuje czarnych świeczek i kart do tarota. Podkowa? Kamienna figurka? Czy wymieniliśmy już wszystko? Z pewnością to dopiero połowa asortymentu.

          Wracając do lam, to służą one nie tylko czarownicom. Co bardziej przesądni Boliwijczycy, zakopują te zmumifikowane lub wysuszone zwierzątka pod wejściami do swoich domostw. To dar dla bogini ziemi Pachamamy - ta w zamian, odwdzięcza się szczęściem i dobrobytem gospodarzy. Cena małego płodu lamy to tylko 30 bolivianos czyli 13 złotych. Kusi, kusi, co Wy na to? :)






























4 komentarze:

 1. co jest w tych kolorowych pudełeczkach z gołymi babkami?

  OdpowiedzUsuń
 2. Gołe babki ;)

  Jakieś cudo do kąpieli (chyba?!). Na niebieskim opakowaniu pisze, że jest na: miłość, pracę, hazard,zdrowie, podróże, pieniądze i naukę. Reszta podobnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. haha, dziwne że nie można tego dostać u nas ;d
  ps: idziemy we wtorek na piwo? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W poniedziałek zapraszamy na piwo do Nas, a we wtorek pójdziemy gdzieś na miasto! :)

  OdpowiedzUsuń